Transistor: N-MOSFET
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STP120N4F6
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STP120N4F6
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET
| Mounting | THT |
| Case | TO220-3 |
| Kind of package | tube |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Technology | STripFET™ H6 |
| Drain-source voltage | 40V |
| Drain current | 80A |
| Pulsed drain current | 320A |
| Power dissipation | 110W |
| On-state resistance | 4.3mΩ |
| Gate charge | 65nC |