Transistor: N-MOSFET
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STP12N50M2
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STP12N50M2
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET
| Mounting | THT |
| Case | TO220-3 |
| Kind of package | tube |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Drain-source voltage | 500V |
| Drain current | 7A |
| Pulsed drain current | 40A |
| Power dissipation | 85W |
| On-state resistance | 380mΩ |
| Gate charge | 15nC |