Transistor: N-MOSFET
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STP28N60DM2
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STP28N60DM2
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET
| Mounting | THT |
| Case | TO220-3 |
| Kind of package | tube |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Drain-source voltage | 600V |
| Drain current | 14A |
| Pulsed drain current | 84A |
| Power dissipation | 170W |
| On-state resistance | 160mΩ |
| Gate charge | 34nC |