Driver; LED driver; 5÷100mA; 1.2÷33V; Channels: 8; Uin: 3÷5.5V; SO16
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STPIC6C595MTR
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STPIC6C595MTR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Driver; LED driver; 5÷100mA; 1.2÷33V; Channels: 8; Uin: 3÷5.5V; SO16
| Output current | 100mA |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 3.3...5V DC |
| Case | SO16 |
| Type of integrated circuit | peripheral circuit |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| On-state resistance | 4Ω |
| Kind of output | open drain |
| Kind of integrated circuit | 8bit, shift register |
| Number of outputs | 8 |