Diode: Schottky rectifying
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STPS20120CT
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STPS20120CT
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: Schottky rectifying
| Mounting | THT |
| Case | TO220AB |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 150V |
| Max. load current | 30A |
| Max. forward impulse current | 150A |
| Max. forward voltage | 1V |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 2mA |
| Heatsink thickness | 1.23...1.32mm |