Schottky Rectifier, 40 V, 2 A, Single, DO-221AA, 2 Pins, 500 mV
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STPS2L40UF
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STPS2L40UF
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Schottky Rectifier, 40 V, 2 A, Single, DO-221AA, 2 Pins, 500 mV
| Mounting | SMD |
| Case | SMB flat |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 2 |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. forward impulse current | 75A |
| Load current | 2A |
| Max. forward voltage | 500mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 80mA |
| Max operating temperature | 150°C |