Small Signal Schottky Diode, Single, 100 V, 30 A, 870 mV, 530 A, 150 °C
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STPS30SM100ST
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STPS30SM100ST
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Small Signal Schottky Diode, Single, 100 V, 30 A, 870 mV, 530 A, 150 °C
| Mounting | THT |
| Case | TO220AB |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 3 |
| Max. off-state voltage | 100V |
| Max. load current | 60A |
| Max. forward impulse current | 400A |
| Load current | 30A |
| Max. forward voltage | 870mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Heatsink thickness | 1.23...1.32mm |
| Max operating temperature | 150°C |