Schottky Rectifier, 120 V, 40 A, Dual Common Cathode, TO-220AB, 3 Pins, 1 V
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STPS40120CT
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STPS40120CT
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Schottky Rectifier, 120 V, 40 A, Dual Common Cathode, TO-220AB, 3 Pins, 1 V
| Mounting | THT |
| Case | TO220AB |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Number of pins | 3 |
| Max. off-state voltage | 120V |
| Max. load current | 60A |
| Max. forward impulse current | 200A |
| Max. forward voltage | 1V |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 12mA |
| Heatsink thickness | 1.23...1.32mm |