Diode: Schottky rectifying
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STPS40150CG
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STPS40150CG
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | double, common cathode |
| Max. off-state voltage | 150V |
| Max. load current | 40A |
| Max. forward impulse current | 250A |
| Max. forward voltage | 920mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |