Small Signal Schottky Diode, Dual Common Cathode, 120 V, 40 A, 830 mV, 210 A, 150 °C
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STPS40SM120CR
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STPS40SM120CR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Small Signal Schottky Diode, Dual Common Cathode, 120 V, 40 A, 830 mV, 210 A, 150 °C
| Mounting | THT |
| Case | I2PAK |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Number of pins | 3 |
| Max. off-state voltage | 120V |
| Max. load current | 60A |
| Max. forward impulse current | 210A |
| Max. forward voltage | 830mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 50mA |
| Max operating temperature | 150°C |