Diode: Schottky rectifying
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STPS41L60CT
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STPS41L60CT
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: Schottky rectifying
| Mounting | THT |
| Case | TO220AB |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 60V |
| Max. load current | 60A |
| Max. forward impulse current | 220A |
| Max. forward voltage | 770mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Heatsink thickness | 1.23...1.32mm |