Schottky Rectifier, 40 V, 5 A, Single, DO-201AD, 2 Pins, 500 mV
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STPS5L40
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STPS5L40
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Schottky Rectifier, 40 V, 5 A, Single, DO-201AD, 2 Pins, 500 mV
| Mounting | THT |
| Case | DO201AD |
| Kind of package | Ammo Pack |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 2 |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. load current | 15A |
| Max. forward impulse current | 150A |
| Load current | 5A |
| Max. forward voltage | 500mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 75mA |
| Max operating temperature | 150°C |