Silicon Carbide Schottky Diode, Single, 1.2 kV, 2 A, 15.6 nC, TO-220AC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STPSC2H12D
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STPSC2H12D
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Silicon Carbide Schottky Diode, Single, 1.2 kV, 2 A, 15.6 nC, TO-220AC
| Mounting | THT |
| Case | TO220AC |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 2 |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Max. load current | 10A |
| Technology | SiC |
| Max. forward impulse current | 15A |
| Load current | 5A |
| Max. forward voltage | 2.25V |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 80µA |
| Heatsink thickness | 1.23...1.32mm |