Silicon Carbide Schottky Diode, Dual Common Cathode, 1.2 kV, 30 A, 94 nC, TO-247
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STPSC31H12CWY
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STPSC31H12CWY
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Silicon Carbide Schottky Diode, Dual Common Cathode, 1.2 kV, 30 A, 94 nC, TO-247
| Mounting | THT |
| Case | TO247 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Number of pins | 3 |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Max. load current | 38A |
| Technology | SiC |
| Max. forward impulse current | 105A |
| Max. forward voltage | 2.25V |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 0.6mA |