Transistor: N-MOSFET; unipolar
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STQ2HNK60ZR-AP
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STQ2HNK60ZR-AP
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar
| Mounting | THT |
| Kind of package | Ammo Pack |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Drain-source voltage | 600V |
| Drain current | 500mA |
| Pulsed drain current | 2A |
| Power dissipation | 3W |
| On-state resistance | 4.8Ω |
| Gate charge | 11nC |