Module: thyristor; double series; 1.6kV; 100A; 21MM; Ufmax: 1.74V
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STT100GK16-SIR
Tootja: SIRECTIFIER
Tootja tootekood: STT100GK16
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Module: thyristor; double series; 1.6kV; 100A; 21MM; Ufmax: 1.74V
| Case | 21MM |
| Electrical mounting | FASTON connectors, screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Gate current | 100mA |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 1.7kA |
| Load current | 100A |
| Max. forward voltage | 1.74V |
| Threshold on-voltage | 850mV |