Module: thyristor; double series; 2.2kV; 116A; Ifmax: 180A; 21MM
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STT116GK22B-SIR
Tootja: SIRECTIFIER
Tootja tootekood: STT116GK22B
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Module: thyristor; double series; 2.2kV; 116A; Ifmax: 180A; 21MM
| Case | 21MM |
| Electrical mounting | FASTON connectors, screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 2.2kV |
| Max. load current | 180A |
| Gate current | 150mA |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 2kA |
| Load current | 116A |
| Max. forward voltage | 1.5V |
| Threshold on-voltage | 800mV |