Module: thyristor; double series; 1.2kV; 165A; Ifmax: 300A; 34MM
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STT165GK12B-SIR
Tootja: SIRECTIFIER
Tootja tootekood: STT165GK12B
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Module: thyristor; double series; 1.2kV; 165A; Ifmax: 300A; 34MM
| Case | 34MM |
| Electrical mounting | FASTON connectors, screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Max. load current | 300A |
| Gate current | 150mA |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Load current | 165A |
| Max. forward voltage | 1.56V |
| Threshold on-voltage | 800mV |