Fast / Ultrafast Diode, 1.2 kV, 15 A, Single, 1.2 V, 53 ns, 150 A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STTH1512W
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STTH1512W
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Fast / Ultrafast Diode, 1.2 kV, 15 A, Single, 1.2 V, 53 ns, 150 A
| Mounting | THT |
| Case | DO247 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 2 |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Max. load current | 50A |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 200A |
| Load current | 15A |
| Max. forward voltage | 2.1V |
| Reverse recovery time | 53ns |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 15µA |