Standard Recovery Diode, 600 V, 15 A, Dual Common Cathode, 2.2 V, 50 ns, 80 A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STTH15AC06CT
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STTH15AC06CT
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Standard Recovery Diode, 600 V, 15 A, Dual Common Cathode, 2.2 V, 50 ns, 80 A
| Mounting | THT |
| Case | TO220AB |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Number of pins | 3 |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. load current | 15A |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 80A |
| Max. forward voltage | 1.9V |
| Reverse recovery time | 25ns |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 1µA |