Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 2 A, Single, 1.3 V, 85 ns, 45 A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STTH2L06
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STTH2L06
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 2 A, Single, 1.3 V, 85 ns, 45 A
| Mounting | THT |
| Case | DO41 |
| Kind of package | Ammo Pack |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 2 |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. load current | 7A |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 45A |
| Load current | 2A |
| Max. forward voltage | 1.3V |
| Reverse recovery time | 60ns |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 2µA |