Fast / Ultrafast Diode, 1 kV, 30 A, Single, 1.3 V, 42 ns, 180 A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STTH3010D
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STTH3010D
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Fast / Ultrafast Diode, 1 kV, 30 A, Single, 1.3 V, 42 ns, 180 A
| Mounting | THT |
| Case | TO220AC |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 2 |
| Max. off-state voltage | 1kV |
| Max. load current | 50A |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 180A |
| Load current | 30A |
| Max. forward voltage | 2V |
| Reverse recovery time | 42ns |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 15µA |