Standard Recovery Diode, 400 V, 30 A, Single, 1.45 V, 100 ns, 300 A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STTH30R04D
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STTH30R04D
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Standard Recovery Diode, 400 V, 30 A, Single, 1.45 V, 100 ns, 300 A
| Mounting | THT |
| Case | TO220AC |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 2 |
| Max. off-state voltage | 400V |
| Max. load current | 50A |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 300A |
| Load current | 30A |
| Max. forward voltage | 1.45V |
| Reverse recovery time | 24ns |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 15µA |