Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 30 A, Single, 2.95 V, 55 ns, 180 A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STTH30RQ06G2-TR
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STTH30RQ06G2-TR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 30 A, Single, 2.95 V, 55 ns, 180 A
| Mounting | SMD |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 3 |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. load current | 50A |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 180A |
| Load current | 30A |
| Max. forward voltage | 2.95V |
| Reverse recovery time | 30ns |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 40µA |