STMICROELECTRONICS - STTH3R02AFY - Fast / Ultrafast Diode, 200 V, 3 A, Single, 1.02 V, 21 ns, 80 A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STTH3R02AFY
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STTH3R02AFY
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele STMICROELECTRONICS - STTH3R02AFY - Fast / Ultrafast Diode, 200 V, 3 A, Single, 1.02 V, 21 ns, 80 A
| Mounting | SMD |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 2 |
| Max. off-state voltage | 200V |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 80A |
| Load current | 3A |
| Max. forward voltage | 1.02V |
| Application | automotive industry |
| Reverse recovery time | 16ns |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 1.6µA |