Fast / Ultrafast Diode, Turbo 2, 600 V, 5 A, Single, 1.3 V, 95 ns, 90 A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STTH5L06D
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STTH5L06D
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Fast / Ultrafast Diode, Turbo 2, 600 V, 5 A, Single, 1.3 V, 95 ns, 90 A
| Mounting | THT |
| Case | TO220AC |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 2 |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. load current | 20A |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 90A |
| Load current | 5A |
| Max. forward voltage | 1.3V |
| Reverse recovery time | 65ns |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 5µA |