Diode: rectifying; THT; 1kV; 60A; tube; Ifsm: 400A; DO247; Ufmax: 1.3V
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STTH6010WY
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STTH6010WY
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying; THT; 1kV; 60A; tube; Ifsm: 400A; DO247; Ufmax: 1.3V
| Mounting | THT |
| Case | DO247 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1kV |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 400A |
| Load current | 60A |
| Max. forward voltage | 1.3V |
| Application | automotive industry |
| Reverse recovery time | 49ns |
| Type of diode | rectifying |