Diode: rectifying
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STTH6012WL
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STTH6012WL
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying
| Mounting | THT |
| Case | TO247-2 |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Max. load current | 60A |
| Max. forward impulse current | 400A |
| Load current | 60A |
| Max. forward voltage | 2.25V |
| Reverse recovery time | 125ns |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 30µA |