Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 60 A, Single, 1.55 V, 105 ns, 600 A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STTH60L06W
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STTH60L06W
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 60 A, Single, 1.55 V, 105 ns, 600 A
| Mounting | THT |
| Case | DO247 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 2 |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 600A |
| Load current | 60A |
| Max. forward voltage | 1.55V |
| Reverse recovery time | 105ns |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 1.6mA |