Standard Recovery Diode, 300 V, 60 A, Single, 1.5 V, 250 A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STTH60P03SW
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STTH60P03SW
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Standard Recovery Diode, 300 V, 60 A, Single, 1.5 V, 250 A
| Mounting | THT |
| Case | TO247-3 |
| Kind of package | tube |
| Number of pins | 3 |
| Max. off-state voltage | 300V |
| Max. load current | 80A |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 250A |
| Load current | 60A |
| Max. forward voltage | 1.5V |
| Reverse recovery time | 50ns |
| Type of diode | rectifying |