Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 60 A, Dual Common Cathode, 2.95 V, 55 ns, 200 A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STTH60RQ06CWL
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STTH60RQ06CWL
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 60 A, Dual Common Cathode, 2.95 V, 55 ns, 200 A
| Mounting | THT |
| Case | TO247-3 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Number of pins | 3 |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 200A |
| Load current | 60A |
| Max. forward voltage | 2.95V |
| Reverse recovery time | 55ns |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 800µA |