Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 60 A, Single, 2.95 V, 65 ns, 425 A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STTH60RQ06WL
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STTH60RQ06WL
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 60 A, Single, 2.95 V, 65 ns, 425 A
| Mounting | THT |
| Case | DO247 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 2 |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 425A |
| Load current | 60A |
| Max. forward voltage | 2.95V |
| Reverse recovery time | 65ns |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 1.6mA |