Fast / Ultrafast Diode, Turbo 2, 1.2 kV, 75 A, Single, 3.2 V, 55 ns, 370 A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STTH75S12W
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STTH75S12W
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Fast / Ultrafast Diode, Turbo 2, 1.2 kV, 75 A, Single, 3.2 V, 55 ns, 370 A
| Mounting | THT |
| Case | DO247 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 2 |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 370A |
| Load current | 75A |
| Max. forward voltage | 3.2V |
| Reverse recovery time | 40ns |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 50µA |