Fast / Ultrafast Diode, 1 kV, 8 A, Single, 2 V, 85 ns, 60 A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STTH810G-TR
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STTH810G-TR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Fast / Ultrafast Diode, 1 kV, 8 A, Single, 2 V, 85 ns, 60 A
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 3 |
| Max. off-state voltage | 1kV |
| Max. load current | 30A |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 60A |
| Load current | 8A |
| Max. forward voltage | 2V |
| Reverse recovery time | 47ns |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 5µA |