Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 8 A, Single, 3.4 V, 18 ns, 60 A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STTH8S06FP
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STTH8S06FP
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 8 A, Single, 3.4 V, 18 ns, 60 A
| Mounting | THT |
| Case | TO220FPAC |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 2 |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 60A |
| Load current | 8A |
| Max. forward voltage | 3.4V |
| Reverse recovery time | 18ns |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 200µA |