Diode: rectifying; THT; 600V; 8A; Package: tube; TO220ACIns; 15ns
Kordarv:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Tootekood:
STTH8T06DI
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STTH8T06DI
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying; THT; 600V; 8A; Package: tube; TO220ACIns; 15ns
| Mounting | THT |
| Case | TO220ACIns |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. load current | 14A |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 80A |
| Load current | 8A |
| Max. forward voltage | 2.05V |
| Reverse recovery time | 15ns |
| Type of diode | rectifying |
| Heatsink thickness | 1.23...1.32mm |