Diode: rectifying; THT; 1.2kV; 15A; Package: tube; TO220AC; 70ns
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SUR15120
Tootja: SIRECTIFIER
Tootja tootekood: SUR15120
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying; THT; 1.2kV; 15A; Package: tube; TO220AC; 70ns
| Mounting | THT |
| Case | TO220AC |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 75A |
| Load current | 15A |
| Max. forward voltage | 2.6V |
| Reverse recovery time | 70ns |
| Type of diode | rectifying |