Diode: rectifying; THT; 1kV; 2x10A; Package: tube; TO220AB; 60ns
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SUR20100CT
Tootja: SIRECTIFIER
Tootja tootekood: SUR20100CT
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying; THT; 1kV; 2x10A; Package: tube; TO220AB; 60ns
| Mounting | THT |
| Case | TO220AB |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 1kV |
| Max. load current | 20A |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 75A |
| Max. forward voltage | 2.7V |
| Reverse recovery time | 60ns |
| Type of diode | rectifying |