SWITCH, ROCKER, DPDT, 20A, 125VAC, WHITE
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SW3006A
Tootja: NKK SWITCHES
Tootja tootekood: SW3006A
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele SWITCH, ROCKER, DPDT, 20A, 125VAC, WHITE
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -10...70°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Series | SW |
| Max. contact resistance | 10mΩ |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 20A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Key button colour | white |