SWITCH, ROCKER, 3PST, 30A, 250VAC, WHITE
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SW3831
Tootja: NKK SWITCHES
Tootja tootekood: SW3831
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele SWITCH, ROCKER, 3PST, 30A, 250VAC, WHITE
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -10...70°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | screw |
| Series | SW |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance | 10mΩ |
| Body colour | white |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 25000cycles |
| Contacts configuration | 3PST |
| DC contacts rating @R | 30A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 30A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF |
| Stable positions number | 2 |