Switch: toggle; Pos: 2; SPDT; ON-(ON); 16A/250VAC; Toggle: round
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
TB2-AB18-1
Tootja: CANAL ELECTRONIC
Tootja tootekood: TB2-AB18-1
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: toggle; Pos: 2; SPDT; ON-(ON); 16A/250VAC; Toggle: round
| IP rating | IP68 |
| Type of switch | toggle |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance | 20mΩ |
| Panel cutout diameter | 12mm |
| Mechanical durability | 10000cycles |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 50MΩ |
| Test voltage | 1.5kV |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 16A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Actuator material | brass |
| Kind of toggle | round |