Supervisor Integrated Circuit; power on reset monitor (PoR)
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
TC1232CPA
Tootja: MICROCHIP TECHNOLOGY
Tootja tootekood: TC1232CPA
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Supervisor Integrated Circuit; power on reset monitor (PoR)
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 4...5.5V DC |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | Supervisor Integrated Circuit |
| Integrated circuit features | manual reset, watchdog |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Threshold on-voltage | 4.5V |
| Quiescent current | 50µA |
| Kind of integrated circuit | power on reset monitor (PoR) |
| Kind of RESET output | open drain, push-pull |
| Active logical level | high, low |