PMIC; DC/DC converter; 1.5÷10V; SO8; charge pump; 0.08mA
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
3.0
Tootekood:
TC7660COA
Tootja: MICROCHIP TECHNOLOGY
Tootja tootekood: TC7660COA
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele PMIC; DC/DC converter; 1.5÷10V; SO8; charge pump; 0.08mA
| Output current | 20mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | charge pump |
| Frequency | 10...35kHz |
| Input voltage | 1.5...10V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |