PMIC; DC/DC converter; Uoper: 3÷18V; Uout: 3÷18V; DIP8; charge pump
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
TC962CPA-1
Tootja: MICROCHIP TECHNOLOGY
Tootja tootekood: TC962CPA
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele PMIC; DC/DC converter; Uoper: 3÷18V; Uout: 3÷18V; DIP8; charge pump
| Output current | 80mA |
| Mounting | THT |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | charge pump |
| Operating current | 190µA |
| Input voltage | 3...18V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |