IC: expander; 8bit I/O port; I2C; TSSOP16; 1.65÷5.5V; Package: reel
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
TCA6408APWR
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: TCA6408APWR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele IC: expander; 8bit I/O port; I2C; TSSOP16; 1.65÷5.5V; Package: reel
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.65...5.5V DC |
| Case | TSSOP16 |
| Type of integrated circuit | interface |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 8 |
| Interface | I2C, SMBus |
| Frequency | 400kHz |
| Kind of integrated circuit | I/O expander |