I/O Expander, 16bit, 400 kHz, I2C, SMBus, 1.65 V, 5.5 V, TSSOP
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
TCA9535PWR
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: TCA9535PWR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele I/O Expander, 16bit, 400 kHz, I2C, SMBus, 1.65 V, 5.5 V, TSSOP
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.65...5.5V DC |
| Case | TSSOP24 |
| Type of integrated circuit | interface |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 16 |
| Interface | I2C, SMBus |
| Frequency | 400kHz |
| Kind of integrated circuit | I/O expander |