Module; double series; 1.4kV; 142A; BG-PB34-1; Ufmax: 1.56V; screw
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
TD142N14KOF
Tootja: INFINEON TECHNOLOGIES
Tootja tootekood: TD142N14KOF
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Module; double series; 1.4kV; 142A; BG-PB34-1; Ufmax: 1.56V; screw
| Mounting | screw |
| Case | BG-PB34-1 |
| Electrical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.4kV |
| Max. load current | 230A |
| Gate current | 150mA |
| Max. forward impulse current | 4.8kA |
| Load current | 142A |
| Max. forward voltage | 1.56V |
| Type of module | diode-thyristor |