Module; double series; 1.6kV; 162A; BG-PB34-1; Ufmax: 1.41V; screw
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
TD162N16KOF
Tootja: INFINEON TECHNOLOGIES
Tootja tootekood: TD162N16KOF
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Module; double series; 1.6kV; 162A; BG-PB34-1; Ufmax: 1.41V; screw
| Case | BG-PB34-1 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Max. load current | 260A |
| Gate current | 150mA |
| Max. forward impulse current | 5.2kA |
| Load current | 162A |
| Max. forward voltage | 1.41V |