Module; double series; 3.2kV; 240A; BG-PB60-1; Ufmax: 3.43V; screw
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
TD240N32KOF
Tootja: INFINEON TECHNOLOGIES
Tootja tootekood: TD240N32KOF
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Module; double series; 3.2kV; 240A; BG-PB60-1; Ufmax: 3.43V; screw
| Case | BG-PB60-1 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 3.2kV |
| Max. load current | 700A |
| Gate current | 250mA |
| Max. forward impulse current | 6.1kA |
| Load current | 240A |
| Max. forward voltage | 3.43V |