Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; THT; none; 2.6N
Kordarv:
1000.0
Minimum quantity:
2000.0
Tootekood:
TS03-66-80-BK-260-LCR-D-67
Tootja: CUI Devices
Tootja tootekood: TS03-66-80-BK-260-LCR-D-67
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; THT; none; 2.6N
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...80°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Kind of package | bag |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Illumination | none |
| Electrical life | 60000cycles |
| Key stroke | 0.25mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 2.6N |
| Actuator colour | black |
| Button shape | round |
| Button height | 8mm |